تبلیغات
ناردونه - تا همین دیروز من اسب بودم
ناردونهتا همین دیروز من اسب بودم. یك مادیان به گمانم... حالا ولی دیگر نمیدانم. اگر مرا هفت بار می جوشاندی با شاطره و سایه ی عنكبوت، معجونی میشدم برای بی مرگی! تو میدانی چرا همه دلخوش دانستن پیشاپیش تقدیر مرگشان اند ؟ پیشانی اسب ها بلند است. همه ی تقدیر یك اسب چگونه مُردنش نیست.

به گمانم از آن مادیان های چموش بودم. سختْْْْْ ركاب و وحشی. حالا ولی دیگر نمیدانم. بگذار رازی را برایت فاش كنم. « مادیان چموش را تنها سواری چموش تر » آرام میكند. نه به شلاق، به مهر. باید كمی دهانه اش را رها كنی. باید آرام نوازشش كنی . یال هایش را.  گردنش كشیده اش را... «باید بگذاری همیشه چند قدمی برود برای خودش» . باید قند بگذاری در دهانش ... تازه آنوقت ركاب می دهد به سوار، ولی هرگز رام اش نمی شود!

تو میدانی چرا اسب این همه  كم شد در جهان؟ چرا از آغاز ِ زاده شدن كسی به اسب ها نگفت كه در جهان چیزی هست جز تاختن و یال افشاندن و چموشی و مرگ ؟ دل دادن در تقدیر اسب ها نبود. بود ؟ اگر خاكسترم را در قرمز خون انار زمستانه میریختی و با رد پای مورچه می جوشاندی و میمالیدی اش در خواب به پیشانی مَردی، در بهار، دیوانه وار، دلتنگ آغوشت می‌شد.

راستی اسب ها هم عاشق می شوند. میدانستی ؟ كافیست به چشم هایشان نگاه كنی... «اسب ها فاش ترین چشم های جهان را دارند» گر می گیرد چشم هایشان وقتی عاشق شوند... به گمانم دیروز بود كه عاشق شدم. دیده ای اسبی بسوزد ایستاده، بدون شیهه و فرار؟ انگار كه تقدیرت گذراندن سیاوشی باشد از وَر* و ناگهان در میانه ی آتش ، آتش شَوی . و دیگر اسب نباشی ... تا همین دیروز اسب بودم به گمانم ... امروز اما آتشم ... حالا دیگر می دانم.

 

* « وَر » : در ایران باستان در محاکمه های مبهم و مشکل دو طرف دعویی را مورد آزمایش ور قرار می دادند و آن دو گونه بوده است : 1 - ور گرم (گذشتن از آتش ). ور سرد (خوردن سوگند) و آن آب آمیخته با گوگرد بوده است که به متهم می خورانیدند./ فرهنگ فارسی معین

جمله های توی گیومه از كتاب " روایت عاشقانه ای از مرگ در ماه اردیبهشت " نوشته ی چرمشیر بود.

نقاشی، كپی یكی از كارهای استاد فرشچیان است به روایت ساره ! اصل نقاشی فرشچیان


زندگی شاید ...فرود آمده در تاریخ سه شنبه 16 مهر 1392 توسط س.م | نظرات ()
درباره وبلاگ
تا همچون کودکان ساده نشوی
به ملکوت خدا راهت نیست // مسیح

تمامی نقاشی های این بلاگ طرح های دخترک نویسنده می باشد. هر گونه کپی برداری و استفاده از نقاشی ها آزاد است! تنها به شرط آنکه لبخندی بنشاند بر لبی.

.
» پست الکترونیک
» تماس با مدیر
» RSS
» ATOM
موضوعات
مطالب اخیر
» ...
آرشیو مطالب
نگارگر
پیوند ها
نظر سنجی
» كادر پست های پیشین را درهم ریخته می بینید؟
پیوند های روزانه
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :